ДКСК ја проверува биографијата и вработувањето на сестрата на Катица Јанева

Комисијата за хартии од вредност има пет дена да ги достави до Државната комисија за спречување на корупцијата сите информации за вработувањето на Лиле Делиџакова, сестра на Катица Јанева, која е потпретседателка на Комисијата за хартии од вредност. 

Од ДКСК за МКД.мк велат дека испратиле барање до Комисијата за хартии од вредност и дека од таму чекаат документација за вработувањето на Делиџакова. Ова барање е испратено на почетокот на декември, а од таму имаат 15 дена рок за да ја достават целата документација.

ДКСК ќе треба да ја разгледа документација и ако не е потребно ништо дополнително, ќе биде донесена одлука во врска со оваа претставка.

Во Гевгелија Делиџакова беше позната како сопственичка на фризерски салон, а потоа неколку години и како службеник во царината и фармацевтската компанија „Реплек".

 

 

 

Добивајте вести на Viber

10.12.2019 - 09:55

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега