Дизелот поскапел за 14 денари од минатото лето - горивата најскапи во последните неколку години

 


Клик за поголема верзија

Новото зголемување на малопродажните цени запишаа нависоко ниво во последните неколку години. Според податоците на Реглуаторната комисија за енергетика, од минатото лето до сега дизелот е поскап за скоро 14 денари по литар.
Поскапи се и горивата и тоа меѓу 7 и 8 денари за 1 литар.
Зголемувањето на малопродажните цени се должи на зголемувањето на цената на суровата нафта на светските берзи и покачувањето на акцизата за дизелот.

 

 

 

16.04.2018 - 12:50

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа