Димков: Димитров да објасни на јавноста за подготвеноста на Македонија да доселува мигранти

Пратеникот Трајчо Димков од ВМРО-ДПМНЕ побара од министерот за надворешни Никола Димитров работи да и објасни на македонската јавност како тоа во Македонија вели дека нема да се населуваат мигранти во Македонија додека во странски изјави во други земји тврди дека државата е подготвена за да ги прими мигрантите.

  • Како тоа велите дека нема да се населуваат мигранти во Република Македонија, деновиве за Дојче Веле изјавувате дека Македонија е подготвена да ги прими мигрантите, запраша Димков.

 

Димков по повод интерпелација ги напомена и продажбата на националните и државни интереси на Република Македонија со потпишувањето на договорот со Бугарија, но и за Законот за јазици кои што сака да го протурка СДСМ во Собранието на Република Македонија.

 

 

 

11.09.2017 - 17:31

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа