Димитров: Вие говорите на бугарски јазик, јас говорам на македонски јазик (ВИДЕО)

Македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров, гостувајќи во емисија на бугарската телевизија BTV, им порача на бугарските политичари дека нема доверба меѓу народите, ако едниот постојано врши притисок и му се заканува на другиот.

По констатацијата дека ни се блиски јазиците водителот упати провокативно прашање кон Димитров на каков јазик зборуваат денес во студиото, Димитров му одговори: Вие говорите на бугарски јазик, а јас говорам на македонски јазик.

– Почитта кон другиот е основа за искрено и трајно пријателство- напиша Димитров на својот Фејсбук профил.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

29.02.2020 - 12:03

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа