Димитров од Прага: Добивме потврда за сработеното и ветер во грб за заслуженото

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денес во Прага ја започна дводневната работна посета на Република Чешка со билатерална средба со чешкиот МНР Томаш Петричек.

Фокусот на разговорите беше ставен на очекувањата и перспективите на Република  Македонија и активностите за поддршка од страна на Република Чешка во контекст на евроинтегративниот процес.

 „Чешка е дел од нашето ЕУ патување, помагајќи ни да стигнеме заедно до целта што побрзо. И денес во инспиративната Прага добивме потврда за сработеното и ветер во грб за заслуженото. Очекувам тој ветер да не’ донесе до целта, отворање на пристапни преговори без одлагање.”рече Димитров.

Се разговараше и за клучните моменти од односите меѓу двете пријателски земји и можностите за нивно понатамошно интензивирање.

Министерот Петричек ја потврди цврстата и континуирана поддршка на Чешка кон евроинтегративните процеси на  Македонија. Го нотираше забележителниот прогрес во спроведување на неопходните реформи во земјата, значителниот политички влог и потпишаните договори со Грција и Бугарија, и воедно го потврди својот став дека  а Македонија заслужува да го започне процесот на преговори.

Министерот Димитров ја продолжува денес работната посета со средби со претседателот на Долниот дом на чешкиот Парламент Радек Вондрачек, државната секретарка за европски прашања Милена Хрдинкова, како и со учество на панел дискусија во Институтот за Европска политика - ЕУРОПЕУМ, а на агендата за утре е предвиден годишниот состанок на Министрите за надворешни работи од земјите од Вишеградската група – V4 и земјите од Западен Балкан – WB6, којшто се организира во рамки на Чешкото претседавање со Вишеградската група.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

26.02.2020 - 13:28

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега