Девојка од Кратово осомничена за фалсификување пари

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР – Скопје поднесе кривична пријава против М.Ф (24) од Кратово, со привремено живеалиште во Скопје, поради основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување пари“, казниво по член 268 од Кривичниот законик.

МВР информира дека пријавената М.Ф. набавила ве фалсификувани банкноти во апоени од 500 евра и на 26 ноември 2020 година ги пуштила во оптек во казино во Скопје, односно ги разменила за денари и на тој начин го сторила кривичното дело, стекнувајќи се со противправна имотна корист.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

14.01.2021 - 13:23

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега