Девојка од Финска ги освои срцата на Македонците: Преработката на „Јовано Јованке“ ќе ве наежи (ВИДЕО)

 

Прекрасна преработка на „Јовано Јованке“ на Вилма Талвити. Младата уметничка од Финска ги освои срцата на Македонците, а нејзината преработка ги запали социјалните мрежи.

Во изјава за Сител вели дека веднаш била привлечена од убавината на песната и македонскиот ритам.

-За време на етно-едукативните кампови имаше балкански сврики. Песните од тие подрачја често се свиреле. Сум ја чула „Јовано Јованке“ многу пати и некои други македонски песни и така се заинтересирав за песната. Ја сакам приказната и мелодијата, вели Талвити

Појаснува дека на почетокот имала потешкотии со изговорот, но го усовршила со помош на слушање и вежбање на други изведби на песната.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

04.03.2021 - 19:16

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега