Девојче се разбуди со болка во раката - татко и беше згрозен од глетката кога виде што има во постелата

Застрашувачка ситуација се случила во австралијанскиот остров Мортон на кој семејството Петигру заминало на кампување. 

Во текот на ноќта, додека спиела во шаторот, 9-годишната Габи Петигру ја разбула страшна болка во рацете, а кога ги отворила очите, видела огромна змија која и се замотала околу раката стегајќи ја се посилно. Упсеала да изговори само „помош“ на што нејзиниот татко реагирал, кој со тешки маки ја спасил. - Се сеќавам дека се пробудив и останав во шок кога ја здогледав змијата околу својата рака. Ми ја притиснуваше раката и беше ужасно тешка, но не ме болеше толку додека не ме гризна, раскажла Габи. 

На своја среќа, нејзиниот татко реагирал навистина херојски и почнал да се бори со змијата без да го фати паника.

- Што повеќе се обидував дека ја тргнам од раката се посилно гризеше. Не знаев што да направам па ја фатив за вилицата и едноставно ја отворив, се присетил нејзиниот татко кој во таа борба со змијата исто бил повреден. За среќа питоните не се отровни, па поминале само со полесни повреди и психичка траума. 

 

 

 

 

 

21.04.2017 - 14:41

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа