Десковска контра Заев: Да одиме на предвремени избори оваа пролет

Министерката за правда, Рената Десковска смета дека треба да се организираат предвремени парламентарни избори заедно со локалните. Десковска во интервју за 360 степени на Алсат вели дека Законот за јазиците бил истиот кој ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ го преговарале за коалиција по изборите во 2016та.

Таа е прв владин функционер што отворено се залага за ваква опција по барањето што го упати ВМРО-ДПМНЕ. Претходно, високи владини функционери меѓу кои и премиерот Зоран Заев излегоа со јасен став дека избори за пратеници не треба да има заедно со претседателските.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

18.01.2019 - 20:36

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега