Десковска: Дезинформација е дека граѓаните нема да можат да се жалат кај антикорупциска

Министерката за правда Рената Десковска ја демантираше информацијата дека граѓаните нема да можат да пријават случаи на малверзации во антокорупциска.

-Апсолутно не е спречено, напротив, во законот една од клучните одредби е дека секој има право да пријави корупција и не само да пријави, туку и да биде заштитен од пријавата, затоа што го пријавил, значи да нема никакви последици заради пријавата. Јас ги охрабрувам сите граѓани веднаш по формирањето на антикорупциската комисија секое сознание што го имаат за нерегуларност, за случај за сомневање на корупција да го пријават до антикорпциската комсија - вели Дескоска за ТВ 24

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

18.01.2019 - 18:57

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега