Дерковски: Партиите да ги почитуваат препораките за јавните собири

Претседателот на Државната изборна комисија Оливер Дерковски очекува дека партиите ќе се придржуваат до препораките во врска со јавните собири во контекст на превентивата од корнонавирусот, за што денеска на седница одлучува Владата.

-Се надевам ќе ги почитуваат одлуките на Владата. Ситуацијата е таква во која мора сите да внимаваме и да се однесуваме одговорно. Се надевам дека ќе се однесуваат одговорно во целата ситуација, рече Дерковски одговорајќи на новинарско прашање по денешната јавна седница на ДИК.

Владата, како што најави претходно министерот за здравство Венко Филипче, денеска на седница ќе одлучува дали ќе забрани масовни јавни собири без разлика дали се организираат на отворен или затворен простор, како спортски настани, со цел превенција на ширење на коронавирусот.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

28.02.2020 - 12:14

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега