Денеска се празнува Св. Јован Богослов - што не треба да прават жените на овој празник

Најмладиот од 12-те христови апостоли и еден од четворицата евангелисти, Јован е наречен апостол на љубовта. Присуствувал на најважните настани од животот на Исус Христос, а по Распетието ја зел Богородица кај себе и се грижел за неа како за вистинска мајка до нејзиното успение. Бил талентиран писател и имал моќ да ги објасни најдлабоките тајни на христовата наука поради што е наречен Богослов.

На овој ден селаните кои имаат волови да ја одморат стоката. Жените не треба да плетат или да шијат. Во  многу краеви во овие денови почнуваат свадбите кои траат по три дена. Овие празници се добри за патување, па оние кои мислат да патуваат овој ден нека тргнат на пат. 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

09.10.2019 - 19:01

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега