Денеска Попај го слави својот 85-ти роденден

Еден од најпознатите цртани ликови, Попај Морнарот денеска го слави својот 85-ти роденден.

Овој цртан лик пред светот беше претставен на 17 јануари 1929 година во стрипот “Thimble Theatre”  кој е дело на познатиот американски цртач  Елзи Крислер Сегар.

Попај воедно е и првиот анимиран лик за кој е направен споменик во градот Кристал Сити во Тексас.

17.01.2014 - 12:04

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега