Денеска е Свети Архангел Михаил - Верниците треба да направат две нешта

Главниот празник на свети архангел Михаил се празнува на 8 ноември (Јулијански календар). Се вика Собор на свети архангел Михаил.

Денес, пак, црквата утврдила да се празнува споменот на неговите чуда што се случија во местото Хони, близу Ерапол во Фригија, каде што подоцна исто во спомен на неговите чуда беше подигната црква посветена на свети архангел Михаил.

На денешен ден на големиот празник се верува дека верниците треба да се молат за исцелување и здравје. Верниците треба да се помолат и извинат, а светецот ќе им ги прости гревовите. 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

19.09.2019 - 09:26

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега