Денеска е Св. апостоли Сила, Силуан, Крискент, Епенет и Андроник

 

Сите овие беа од редот на 70-те апостоли. Сила му беше сопатник на апостолот Павле. Подоцна стана епископ на Коринт, каде и го заврши земниот живот во мир. Силуан, пак, беше солунски епископ, Крискент епи¬скоп во Галатија, Епенет во Картагина, а Андроник во Панонија.

 

 

 

12.08.2017 - 09:45

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа