Денес е ден на големите маченици- направете го ова

Христијанските светители Маченици Тимотеј и Мавра биле маж и жена , кои после венчавката  за време на владеењето на владиката Диоклеција се изведени пред суд поради Христијанската вера. Тимотеј беше отец во тиваидската црква.

Кога го прашале на суд кој е, тој му одговорил:

- Јас дум Христијанин и отец во црквата Божја, па Гевернерот продолжилсо прашањата.

-Зарем не ги гледаш оружјата за мачење околку тебе?

-И ти не ги гледаш ангелите Божји кои ме крепат- одговорилл Тимотеј

Па така Беседата на овој ден вели:

„Природата го создала и родила човекот. Затоа, човек во однос на природата е пониската природа, слуга во пазувите на природата, на работ на синџирот на природатата.Ќе се посрамотат оние кои велат дека така кога ќе паднат во неволја, и ќе извикуваат кон Бог: Стани и избави не!„

„Нека се покајат грешниците вистински, нека ја насочат својата љубов спрема Бог и тој ќе им помогне. Нека го завртат грбот на мртвите дрвени фигури и камења и нека се свртат кон ликот на шивиот Бог зошто само тој може да им помогне.Семочниот не е злопамтило и не се одмаздува. Не ги создал луѓето засмрт туку за живот„ Затоа обратете се на Бог .

 

 

 

Добивајте вести на Viber

16.05.2019 - 16:30

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега