Ден на жалост во Куманово

 

Во Куманово денеска е ден на жалост по повод трагичниот настан во Романовце во кој по експлозија на плинска боца загинаа три деца, а подоцна на повредите им подлегна и 58-годишен маж.

Вкупно беа повредени седуммина кои поради сериозноста на повредите се лекуваат на скопските клиники, а дел од нив се во тешка здравствена состојба.

Знамињата се спуштени на половина копје, а одложени се културните, спортските и забавните манифестации.

Одлуката за прогласувањето на 25 февруари за Ден на жалост вчера едногласно ја донесоа советниците на вонредна седница на Советот на општина Куманово.

Градоначалникот Максим Димитриевски и Советот на општината најавија институционална и вонинституционална поддршка за семејствата Алими и Сакипи.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

25.02.2020 - 08:52

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега