Делови на Хрватска парализирани поради студот: Сплит без вода и струја, Дунав и Драва веќе замрзнаа (ФОТО+ВИДЕО)

Од сплитскиот водовод велат дека се на терен и ја санираат штетата и дека овој проблем може да потрае и во наредните денови. Студот не го заобиколи ниту истокот на Хрватска, а хрватските власти веќе започнаа со изрекување на мерките за справување со студот и замрзнувањето на реките Дунав и Драва.

split1

Метереолозите најавуваат студот да трае и во наредните денови со што би можело уште повеќе да замрзнат површините на овие две реки, додека опасност од поплави и истекување на овие реки се уште нема, велат од локалните власти.

split2

Хрватскиот водовод има и дополнителен проблем со мерењето на температурата на водата, бидејќи опремата е  стара и брзо се расипува и тие апелираат до населението да се воздржи и дека податоците кои ќе ги објавуваат тие нема во целост да бидат точни.

 
 
11.01.2017 - 18:02

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа