Децата на Мандела се тепаат за неговото богатство

Нелсон Мандела кој пред неколку денови почина на 95-годишна возраст, зад себе остави големо богатство за кое неговите деца започнаа да се тепаат. 

Мандела се женел три пати и има триесетина деца, внуци и правнуци. Околу поделбата на богатството неговите ќерки Маказива од првиот, и Зенани од вториот брак водат правна војна околу фондот вреден околу 1,2 милиони евра. 

Зенани веќе е обвинета дека поддржувала неколку недолични организации и проекти за стекнување на пари од името Мандела.

10.12.2013 - 10:13

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега