Дамовски: Не се криви Бугарите, криви се „другарите“

Режисерот Борис Дамовски се приклучи на реакциите на „одлуката“ на Бугарска академија на науките (БАН) дека македонскиот јазик не постои, односно дека тој е дијалект на бугарскиот.

„Не се криви Бугарите, криви се ‘другарите’“, коментира на Фејсбук еден од водачите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

12.12.2019 - 20:11

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега