Далибор има 1.000 овци и жена барбика: "Нудам многу пари, ми требаат работници"

 

Ливадата на село покрај воениот аеродром во Србија, е бела како облак кога се гледа од горе. Повеќе од 1.000 овци има на ливадата, а нив ги одгледува Србинот Никола Богуновиќ.

58-годишниот маж е избран за најдобар бизнис, и вели мило му е што некој го препознал неговиот труд низ годините.

Тој вели дека секогаш му бил поддтрша синот Далибор кој има 36. години. Тој е главниот оперативец на работата.

- Патувам по светот, бев во париз за да купам нови овци, секоја од нив е платена 5.000 евра, вели тој.

За животните обезбедува 2.800 килограми сено.

Вели никој не ја работи оваа работа иако е одлично платена со повеќе од 1.000 евра, а тој бара работници.

 

 

 

 

20.04.2018 - 08:29

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега