Дали ви е домот сѐ уште накитен- неколку причини дека е време да ги отстраните новогодишните украси

Сите ние обожаваме новогодишни украси и сијалички бидејќи тие го продолжуваат нашето празнично расположение и ни го прават животот подобар. Кај нас, сите овие украси може да се видат до Свети Јован, а некои ја вадат декорацијата дури во февруари. Од неколку причини, ова не е најдобрата идеја.

Традиционално, по Божиќ, куќата се чисти, а потоа треба да се отстрани новогодишното украсување, а Фенг Шуи убаво се наведнува таму – во овој систем за добар живот, сè што ја завршило работата треба да се отстрани од куќата. Ова значи дека секој вид новогодишно украсување треба да се отстрани по третиот ден на Божиќ. Тогаш куќата треба да се исчисти и тој момент треба да се искористи за да се отстранат елката, сијаличките и другите новогодишни украси. Сепак, на многумина им е жал што ќе го отстранат, бидејќи во текот на мрачните зимски месеци, тие внесуваат добро расположение во нивниот дом, но постои поинаков начин да се задржи духот на радост во домот.

1. Прашина

Главната причина зошто елката и украсите треба да се отстранат веднаш по Божиќ, а најдоцна до денот на Свети Јован, е прашина. Многумина го украсуваат домот дури и пред Свети Никола и тоа е доволно време да се собере прашина што не може да се отстрани со бришење.

2. Новата година заврши

Новогодишните украси припаѓаат на новогодишните празници, и тие завршија. Ако не ги отстраните ментално, останувате во минатото. Новата година е проследена со нови празници. Украсете го вашиот дом со борови гранчиња, користете мирисливи свеќи и отстранете сè освен зимските украси.

3. Пролетта е близу

Размислете за времето што доаѓа, а тоа е пролетта. Размислете за украсување на вашиот дом во март, што ќе донесе нова надеж. Земете луковица која е подникната, тие носат оптимизам.

4. Сијалички

Купете класични светилки, како што се кинески фенери, и користете ги за осветлување што го крева расположението. Новогодишни светла, едноставно, тргнете!

Според непишаното правило, целата новогодишна ноќ мора да се отстрани 12 дена по Божиќ!

 

 

 

Добивајте вести на Viber

21.01.2021 - 12:23

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега