Дали полначот за телефон може да предизвика пожар

 

Сигурно сте слушнале за приказните дека полначите за мобилни телефони зрачат кога се вклучени во струја. Полначите приклучени на електрична мрежа не можат да ви наштетат во таа смисла, но сепак постојат одредени ситуации во кои може да ви го загрозат животот.

Прегревањето на полначот може да предизвика пожар.

Најголем ризик преставуваат полначите кои ги набавуваме по ниска цена. Тие не се тестирани според безбедносните стандарди.

Затоа, најдобро е да се користат уреди со сертификати од производителите, а најдобро е да не се оставаат вклучени во електрична енергија без надзор.

 

 

 

05.09.2017 - 19:25

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа