Дали Ким повторно испробува нуклеарна ракета - во Северна Кореја забележан нов земјотрес

 

Земјотрес со јачина од 3,4 степени според Рихтер е регистриран на територијата на Северна Кореја.

Како што пренесува Би Би Си, епицентарот на земјотресот е во непосредна близина на метото од каде Пјонгјанг досега вршеше нуклеарни проби.

Според претставник на јужнокорејската метеролошка служба, земјотресот е забележан во близина nа местото Киљу, на североистокот на Северна Кореја. И додека јужнокорејските служби тврдат дека потресот не го предизвикала вештачка експлозија, кинескитe сеизмолози сметата дека тој сепак е предизвикан од детонација.

Јачината на овој земјотрес е многу помала од сите досегашни потреси по нуклеарните проби на режимот на Ким Јонг ун.

Последната се случи на 3 септември.

 

 

 

23.09.2017 - 14:39

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа