Да не му дале дозвола, уште би бил жив - откриени нови детали за смртта на Коби Брајант, трагедијата можела да се избегне

Коби Брајант, неговата ќерка Џиана и уште седум лица загинале во хеликоптерска несреќа во Калабасас.

Официјален извештај се уште нема, но се верува дека до трагедија дошло поради густата магла.

Началничката на полицијата Ивет Тјунинг изјавила дека во Лос Анџелес било и тоа како магловите, што можело да се лета само со помош на инструменти.

Се поставува прашањето зошто тогаш хеликоптерот на Брајант воопшто полетал.

„Пилотото добил посебно одобрение кое се нарекувса „дозвола за лет по посебни правила за видливост“, наведува „Њујорк Тајмс“.

Сега сите се прашуваат зошто таа дозвола морала да се издаде...

Летовите нормално се извршуваат кога видливоста е четири килоемтри, а во неделата во Лос Анџелес била далеку помала.

Коби и неговата ќерка Џијана патувале од округот Оранж во академијата Мамба во местото Таузенд Оукс 60. километри западно од центарот на Лос Анџелес.

Нивниот хеликоптер се срушил при брзина од околу 300 километри на час.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

27.01.2020 - 22:40

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега