Д-р Несторовиќ открива што треба да пиете најмалку две или три недели пред вакцинацијата

Професор д-р Бранимир Несторовиќ оцени дека употребата на пробиотици пред вакцинацијата против коронавирусот може значително да го зајакне имунитетот.

Имено, познатиот детски плумолог за „Телеграф“ изјави дека пожелно е да се земаат пробиотици најмалку две недели пред вакцинацијата за да бидат ефективни и ефикасни.

– Пробиотиците се стимулатори на имунитетот, и тоа се покажа за многу вакцини, но тие мора да се земаат најмалку две или три недели пред тоа, со цел да се зајакне имунолошкиот одговор – рече професорот.

Тој исто така изјави дека е потребно да ги земате неколку недели пред да ја примите вакцината, а не само еден или два дена пред тоа, како и да продолжите да го употребувате две недели по вакцинирањето.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

21.01.2021 - 13:30

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега