Д-р Докиќ за групите пациенти кои се хоспитализираат: Едни се со ниска сатурација, други со коагулација

Д-р Дејан Докиќ, директорот на Клиниката за пулмологија и алергологија, е гостин на „Клик Плус“ на ТВ21 заедно со министерот Венко Филипче и директорката на Инфектиквна клиника Милена Стевановиќ.

Докиќ објасни кои пациенти се хоспитализираат во болниците.

„Секој кој доаѓа до болница, треба да се смета како ризичен, затоа што во принцип имаат ниска ситурација на крв“, објаснува Докиќ.

„Сите кои доаѓаат може да ги групираме во една категоризација, кои имаат многу ниска сатурација, и тие мора веднаш да се стават на кислород. И тие имаат проблеми со респираторниот систем. Другите имаат проблеми со коагулација. Доаѓа до оштетување на капиларите, пред се на белите дробови, потоа во срцето, некои дури може да имаат и мозочен удар“, рече Докиќ.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

01.12.2020 - 22:46

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега