Цуцуловски: Кога е бал нека е бал, бугарскиот е источен дијалект на македонскиот јазик

Професорот Љубомир Цуцуловски по објавата на БАН дека македонскиот јазик е бугарски дијалект, возврати дека бугарскиот јазик е источен дијалект на македонскиот јазик.

- Кога е бал нека е бал. Откако Бугарската академија на науките (БАН) постави знак на еднаквост помеѓу бугарскиот и македонскиот јазик, бугарскиот јазик може слободно да се смета за источен дијалект на македонскиот јазик. Дали Бугарите се источна варијанта на Македонците, БАН накнадно ќе утврдува , напиша Цуцуловски.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

13.12.2019 - 23:25

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега