Црната кутија од украинскиот авион ќе остане во Иран

Црната кутија од украинскиот патнички авион што иранската противвоздушна одбрана го урна по грешка во јануари годинава, Иран нема намера да ја предаде на ниту една друга земја и покрај надворешните притисоци, соопшти официјален Техеран.

Канадскиот премиер Џастин Трудо минатата недела изјави дека е „импресиониран“ од изјавата на иранскиот министер за надворешни работи Мухамед Џавад Зариф дека мора да се заврши до крај целосна и комплетна истрага за трагичната несреќа.

Најголем број настрадани патници од украинскиот авион беа Канаѓани и Иранци со двојно државјанство кое Иран не го признава.

– Имаме право сами да ја анализираме црната кутија и да ги контролираме сите истражни постапки, нагласи Зариф.

Во меѓувреме, иранскиот министер за одбрана Амир Хатами изјави дека кутијата претрпела „сериозни оштетувања“ и дека од стручњаците од воениот комплекс е побарано да се оспособи за анализа на податоците за летот на украинскиот авион.

Сите 175 патници и членови на екипажот загинаа кога противвоздушната одбрана на елитната Револуционерна гарда на Иран по грешка истрела ракета земја-воздух на тој патнички авион, претпоставувајќи дека станува збор за непријателски авион.

Иранскиот министер за надворешни работи Зариф тврди дека Иран, сепак, е во контакт со други земји во врска со истрагата, особено со Украина.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

19.02.2020 - 18:50

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега