Чудотворна: Оваа билка е бесплатен лек против жуљеви

Верувале или не, сите што ви треба за овој рецепт е оваа билка и фластер!

Земете едно ливче чуваркуќа и излупете ја тенката кожичка што го опкружува, од едната страна само излупете ја. Излупената страна ставете ја на курјото око и залепете со фластер.

Оставете ја цел ден...вечерта сменете го листот. За неколку дена, обично 3-4 курјото око треба да исчезне и тоа заедно со неговиот корен

Ова растение содржи танин, билна слуз, масло, смола, калциумов малат, мравја и јаболчна киселина. Истражувањата покажале дека поседува флавоноиди и јаглехидрати. Во народната медицина се користи поради своите антивоспалителни и диуретски својства.

Со него може да третирате курје око, пеги, рани и чиреви, херпес зостер, тврда кожа на петиците.

Проблематичното место едноставно премачкајте го со сок од чувар на домот или ставете облога од еден пресечен лист. Сокот од ова растение  може да се пие и да се прави гаргара во случај на бронхиитс,  за гнојно воспаление на забите, ушите и грлото.

Демонстрација на подготовка на рецептот на 6.30 од видеото:

 

 

 

14.06.2018 - 13:58

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега