Чудо во манастирот „Крка“: Плаче икона на свети Архангел Михаил

Икона на светиот Архангел Михаил во православниот манастир Крка, недалеку од Кистанија во Хрватска, веќе со денови „плаче“.

Овој несекојдневен настанникого не остави рамнофдупен.

Владиката Никодим за време на литургија соопштл дека иконата мироточи.

- Пред неколку дена во манастирот Крка проплака икона на архангел Михаил која стои на самиот влез на црквата, потврдил владиката.

-Вакви работи не се случуваат случајно.Оние кои не веруваат може да гонегираат тоа, но оние кои веруваат знаат дека ова не е случајност и дека нешто следи или можеби е опомена за нешто што правиме- рекол еден од локалните жители.

За сето ова е известен и патријархот Иринеј, кој вели дека ова што се случлува е вистинско чудо.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

10.06.2019 - 11:33

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега