Чиамба: Договорот од Преспа е модел за управување со билатералните прашања на европски начин

 

Договорот од Преспа е одличен пример за помирување и добрососедски односи за целиот регион, па дури и за извор на инспирација, вели министерот за европски прашања на Романија, Џеорџе Чиамба во интервјуто за грчката новинска агенција АНА-МПА и додава дека решението меѓу Северна Македонија и Грција е модел за управување со билатералните прашања на европски начин.

Романскиот министер им честита на двете страни „за храброста и решителноста заедно да испишат историја“, јави дописничката на МИА од Атина.

-Договорот од Преспа е модел за управување со билатералните прашања на европски начин. Договорот за прашањето за името меѓу Грција и Република Северна Македонија е одличен пример за помирување и добрососедски односи за целиот регион, па дури и за извор на инспирација, вели романскиот министер за европски прашања во интервјуто.

Чиамба ја истакнал важноста на потпишувањето на договорот од Преспа, на ратификувањето од Парламентите во Скопје и Атина со што се отвори патот за Северна Македонија кон НАТО и ЕУ, а потенцирал дека „Романија беше меѓу првите земји партнери на НАТО што го ратификуваа протоколот“.

Министерот за европски прашања на Романија, за АНА-МПА, говори и за европската перспектива на Западен Балкан, велејќи дека романското претседателство ќе продолжи да го охрабрува и подржува овој тек. 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

18.04.2019 - 16:56

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега