Четиринаесет лица во Берово си организирале забава во затворен простор

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Берово  до Основно јавно обвинителство Берово поднесе кривична пријава против 14 лица поради постоење основи на сомнение дека сториле кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“, согласно  член 206 став 1  од Кривичниот законик. 

 Како што соопшти МВР, кривичната пријава е поднесена против лицата Ј.К.(40), Х.М.(21), К.С.(41), Д.К.(54), Д.М.(43), С.К.(37), З.Ч.(40), Т.К.(31), П.К.(58), Б.П.(30), Б.К.(25), Н.Џ.(22), Д.Џ.(26) и Т.К.(40), сите од селото Двориште, Беровско. 

 Пријавените, на 13 јануари оваа година, околу 01.00 часот во продавница во Двориште организирале и зеле учество на прослава во затворен простор, со што постапиле спротивно на здравствените прописите со кои се определуваат мерки за сузбивање или спречување на ширење на заразната болест Ковид 19.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

05.03.2021 - 14:01

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега