Бугарија ќе набави од истите тестови како и Македонија за 15,5 евра по тест

Претседателот на оперативниот штаб за справување со криозата во Бугарија, генерал Мутафчиски, на вчерашната прес конференција подробно ја објасни бугарската стратегија со тестирање, но даде и целоесен отчет за тоа колку пари ќе се птрошат за тетсови и колку лица планираат да тестират секој месец.

Првиот вид тестови кои во овој момент се најдобри според СЗО, PCR тестовите, се тестови кои се бавни и бараат апарутура и добро обучен персонал, истакна Мутафчиски. При целосен капацитет, бугарските лаборатории можат да тестираат 1000-1200 случаи дневно.

Тоа, според Мутафчиски, значи дека од овој тест кој се смета за најсигурен, односно за „златен стандард“ во тестирањето за Ковид 19, на Бугарија месечно и требаат 30 000 примероци за кои ќе плати вкупна цена од 930 000 лева за еден месец. Тоа значи дека Бугарите за еден тест, кој се користи и во Македонија, ќе платат по 31 лев или 15,5 евра. Значи – 950 денари по тест.

Во нарачката кон Еврокомисијата, за Бугарија биле одделени 600 000 такви тестови.

Но Бугарија се подготвува и за втор начин на тестирање. Тоа е тестирање на брз начин, при што одново се зема брис, а се бараат антитела. Резултат се добива за пет минути. Бугарија планира на тој начин да тестира по околу 10 000 лица дневно, за тоа и се потребни околу 10 милиони лева месечно. Груба пресметка покажува дека еден таков тест исто така ќе чини окоу 15 евра. Сигурноста на овие тестови, според Мутафчиев е околу 70 отсто, но целта е според него е, после пикот на епидемијата, да се види колку Бугари евентуално развиле имунитет и можат слободно да се движат.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

28.03.2020 - 12:32

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега