Бројот на заразени со Ковид 19 во Хрватска е во посраст

 

Во последните 24 часа забележани се 1.078 нови ковид позитивни случаи во Хрватска, со што бројот на активни случаи се искачи на 6.191.

Според тамошните здравствени власти, на болничко лекување се 257 пациенти, од кои на респиратор се осуммина. Последното деноноќие три лица ја загубиле битката со коронавирусот.

Во однос на минатата сабота, здравствените власти јавуваат дека бројот на новозаразени е идентичен, но двојно е зголемен бројот на активни случаи.

Од 25 февруари 2020 година кога во Хрватска е забележан првиот Ковид позитивен случај, досега со вирусот се заразиле над 1,1 милиони луѓе, а починале над 16.000.

Заклучно со вчерашниот ден, потрошени се во земјата над 5,2 милиони вакцини, а вакцинирани се безмалку 60 отсто од вкупното население.

02.07.2022 - 14:58

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега