Бродови на НАТО пристигнаа во пристаништето во Бар

 

Бродовите на земјите членки на НАТО, американскиот „Џејмс Е. Вилијамс“ и турскиот „Барбадос“, денеска ќе впловат во пристаништето Бар, соопшти Министерството за одбрана.

Во соопштението се наведува дека целта на посетата е „зајакнување на одбранбените односи во регионот и зајакнување на поморската безбедност во водите на земјите членки на НАТО“.

Американскиот брод, се додава, е предводник на Постојаната поморска група два на НАТО.

24.01.2023 - 23:45

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега