Брод-болница пристигна во Њујорк

Борбениот брод-болница „Комфорт“ пристигна во Њујорк каде бројот на смртни случаи поврзани со коронавирусот порасна на 1.218.

Бродот има 1.000 кревети наменет за лечење на пациенти кои не се инфицирани од коронавирусот, за да се ослободат местата на инфективната клиника во Њујорк, пренесува АП.

Освен овие кревети, „Комфорт“ има 12 операциски сали.

Њујорк се спрема за пикот на епидемијата од коронавирусот во април, а градските претставници се обидуваат да ги зголемат болничките капацитети 87.000 кревет.

Во Њујорк во моментот има 9.500 хоспитализирани пациенти од Ковид-19, а повеќе од 2.300 се на интензивна нега. Досега регистрирани се 66.000 потврдени случаи на коронавирусот во оваа сојузна американска држава.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

30.03.2020 - 23:42

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега