Брат и сестра ја преживеале експлозијата, но настрадале неколку минути подоцна: Нивниот татко морал да ја донесе најтешката одлука во животот

Брат и сестра Данијел Линси и Амели загинале во нападите во Шир Ланка.

Бројот на мртви изнесува 310, а повредени се над 500 лица.

Помеѓу загинатите се 35 странци, од кои 19- годишниот Данијел и 15- годишната Амели кои биле на појадок во хотелскиот ресторан за време на првата експлозија.

„Брат ми и сестра ми беазад мене, а татко ми уште метар зад нив.Ги зафати експолизјата од другата бомба“ рекол нивиот постар брат.

За ситуацијата да биде полошататкото морал да избере кој од двете деца да спаси, тешко повредените деца прво морало да се носат до болница, но за жал на крајот и двете починале.

Синот го носел по скалите во ресторанот, а Амелија ја оставил да лежи во ресторанот верувајќи дека нејзината повреда е помала.

На пат кон болница се обидувал да го реанимира синот, но не успеал, а подоцна дознал дека и Амелија починала поради тешките повреди.

Давид вели дека сите биле повредени од експлозијата, но тој и неговиот татко преживеале.

Нагласил и дека тоа патување до Шир Ланка требало да биде незаборавно, и сите биле среќни што ќе поминат повеќе време заедно.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

23.04.2019 - 19:09

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега