Борисов: Македонија да се откаже од антибугарската реторика, доколку сака да влезе во ЕУ

Бугарскиот премиер Бојко Борисов синоќа оствари средба со лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, за време на состанокот во Загреб.

Тој апелираше до Македонија да се откаже од антибугарската реторика, доколку нашата држава сака да влезе во ЕУ.

„Синоќа разговарав со колегата Мицкоски. Антибугарската реторика која тие ја користат треба да ја заборават и да сфатат дека е погрешна. Доколку некој од нив каже дека Бугарија е фашистички окупатор, тогаш нема да добијат помош од нас, затоа што не сме окупатори, а историјата нема да се менува. Никогаш нема да дозволам на Бугарија да и лепат таква етикета“, истакна Борисов за Спутник.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

21.11.2019 - 16:05

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега