Борел повика на итна деескалација на северот на Косово

Шефот на дипломатијата на Европската унија , Жозеп Борел вечерва повика на итна деескалација на северот на Косово и додаде дека секоја провокација или еднострана акција што е спротивна на интересите на луѓето во регионот мора да се избегнува.

https://adsdms.mk/www/delivery/lg.php?bannerid=0&campaignid=0&zoneid=33&loc=https%3A%2F%2Fwww.slobodenpecat.mk%2Fborel-povika-na-itna-deeskalacija-na-severot-na-kosovo%2F&referer=https%3A%2F%2Fwww.slobodenpecat.mk%2Fcategory%2Fvesti%2F&cb=d0fefd4594

„Го повикуваме раководството во Белград и Приштина да преземат одговорен пристап и да работат преку дијалог со посредство на ЕУ со цел да избегнат понатамошна ескалација, да воспостават мирна атмосфера и да работат на одржливи решенија. Во интерес на сите е да се бара начин напред што овозможува слобода на движење и што го подобрува секојдневниот живот на луѓето”, се вели во соопштението

Во него се додава дека дијалогот со посредство на ЕУ е единствената платформа за решавање на сите отворени прашања и ЕУ силно апелира до двете страни да го искористат целосно.

https://adsdms.mk/www/delivery/lg.php?bannerid=0&campaignid=0&zoneid=25&loc=https%3A%2F%2Fwww.slobodenpecat.mk%2Fborel-povika-na-itna-deeskalacija-na-severot-na-kosovo%2F&referer=https%3A%2F%2Fwww.slobodenpecat.mk%2Fcategory%2Fvesti%2F&cb=fba9342a6f

Борел нагласи дека сите договори постигнати во процесот на дијалог со посредство на ЕУ од неговиот почеток во 2011 година се валидни и обврзувачки за двете страни.

„Досегашните договори се важен елемент за сеопфатна нормализација на односите меѓу Косово и Србија. ЕУ и нејзините земји-членки ги повикуваат Косово и Србија целосно и без одлагање да ги почитуваат и да ги спроведуваат сите свои обврски од дијалогот”, се вели во соопштението.

22.09.2021 - 22:09

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега