Болки во срцето и градите - Наглата промена на времето влијае на здравјето

Од 40 степени и портокалова фаза до температури пониски за 10 степени, дожд и ветер, а ваквото време ќе продолжи и наредните денови.

Наглото затоплување, па наглото заладување, пришто дневната температура осцилира и за повеќе од 10 Целзиусови степени, секако влијае на здравјето.

Наглите промени на времето не им годат на луѓето со кардиолошки у пулмолошки проблеми. Падот на атмосферскиот притисок предизвикува намалување на количината на кислородот во организмот, а тоа доведува до „недостаток“ во срцевиот мускул и мозокот.

Наглото затоплување, па наглото заладување, пришто дневната температура осцилира и за повеќе од 10 Целзиусови степени, секако влијае на здравјето. Од метеоролошките реакции најчести се вртоглавиците, главоболките, болките во коските и зглобовите, а стручњаците предупредуваат дека посебно претпазливи треба да бидат оние со болести на срцето, крвните садови и белите дробови.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

14.08.2019 - 19:58

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега