Бодрум се тресе: 490 земјотреси во последните 24 часа, жителите на улица

 

Најмалку 490 земјотреси го погодија турското летувалиште Бодрум во изминативе 24 часа, после вчерашниот земјотрес од 5,1 степен според Рихтерова скала, јавуваат локалните медиумите.

Прво е измерено дека земјотресот бил со јачина од 4,9 степени, но турската државна Агенција за управување со вонредни ситуации подоцна објаснила дека јачината на земјотресот изнесувала 2,1 степен според Рихтерова скала.

По тој удар следувале уште 490 помали земјотреси кои го тресеа подрачјето, а жителите ноќта ја помина на улица надвор од своите домови.

 

 

 

10.08.2017 - 09:59

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа