Блумберг: Речиси 37 милиони луѓе во Кина можеби биле заразени со Ковид-19 во еден ден оваа недела

 

 

Речиси 37 милиони луѓе во Кина можеби биле заразени со Ковид-19 во еден ден оваа недела, според проценките на здравствените власти во Пекинг, што ја прави епидемијата на земјата далеку најголема во светот, јави Блумберг.

Околу 248 милиони луѓе, или речиси 18 отсто од населението, најверојатно се заразиле со вирусот во првите 20 дена од декември, според записникот од интерниот состанок на кинеската Национална здравствена комисија одржан во средата, потврден од луѓето вклучени во дискусиите, објави медиумот. Ако е точна, стапката на инфекција би го намалила претходниот дневен рекорд од околу 4 милиони, од јануари 2022 година.

Според проценките на агенцијата, повеќе од половина од жителите на провинцијата Сечуан, на југозападниот дел на Кина, и главниот град Пекинг се заразени.

23.12.2022 - 18:10

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега