Благодарение на Владата привремено санирано свлечиштето во Кратово, куќите спасени од уривање

Домовите на браќата Младеновски од Кратово, кои беа доведени во опасност од уривање како последица на активирањето на големото свлечиште, конечно може да здивнат пренесува кратовскиот весник Аберџија.

Со заложбите на Владата и брзата интервенција на Јавното претпријатие за државни патишта, заканата од оваа природна непогода помина.

Вчера и денес екипите на „Македонија пат“ и „Гранит“ работеа напорно на отстранување на пропаднатиот асфалтен слој, кој секојдневно го туркаше свлечиштето се подлабоко да тоне.
-Дојдовме до заклучок да се тргне оптеретувањето, т.е. асфалтот што беше со невообичаено голема дебелина. Таа дебелина некаде изнесуваше од 60 сантиметри, па се до метар и дваесет сантиметри. Со ваквото растеретување во должина од 150-200 метри, се намали оптеретувањето на самиот ѕид и свлечиштето за некаде 800 тони. Со ова очекуваме свлечиштето да се стабилизира или да не работи со толкав интензитет – истакна Љупчо Георгиевски, директор на ЈП за државни патишта.
Два дена на терен работат и геолошки тимови, кои ќе треба да го испитаат теренот под свлечиштето, за да се најде најдоброто решение за трајно санирање.
-Согласно разговорите што ги имавме со Градежен факултет, откако ќе биде готово комплетното техничко решение и ќе се вклучи градежната оператива, очекуваме свлечиштето комплетно да биде санирано за четири месеци – заврши Георгиевски.
Директорот Георгиевски најави дека додека траат градежните активности, ќе биде активна третата тампонирана коловозна лента и сообраќајот ќе биде регулиран од полицијата.  

07.05.2014 - 20:21
 
 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега