Битиќи: Владата не се откажува од прогресивниот данок – идната година ќе презентираме нов модел


Владата не се откажува од концептот на прогресивен данок, вели за Детектор, економскиот советник на премиерот Заев, Фатмир Битиќи.

„Затоа се одложува. Наместо да продолжиш да ја имаш истата мерка таа се одложува за одреден временски период. Ќе се земат во предвид и резултатите од даночните пријави, годишни и веројатно следната година веќе ќе се дојде со нов предлог за прогресивно оданочување, токму за да одговориме на структурата на населението“ – вели Битиќи за Детектор.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

17.11.2019 - 16:24

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега