Битиќи: Ако се пресмета целиот сет, државната помош е поголема од 200 милиони евра

Економскиот советник на премиерот Оливер Спасовски, Фатмир Битиќи за „Детектор“ вели дека компаниите не се изоставени од актуелните економски меркии на Владата.

-Секако не треба да занимараме. Некако се фокусиравме на вториот сет мерки, а го забораваме првито сет во кој што во суштина беа директно таргетирани тие што директно беа на удар, рече Битиќи.

Според него, вториот сет на економски мерки значи 200 милиони евра кои директно ќе се вбризнат во македонското стопанство.

-Ако ние го пресметаме целиот сет најверојатно ќе дојдеме до многу поголема сума на средства кои што се пуштаат кај реалниот сектор.  

 

 

 

Добивајте вести на Viber

05.04.2020 - 16:44

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега