„Билд“: Германија се подготвува за вакцинација пред крајот на годината

Германија се подготвува да почне вакцинација против новиот коронавирус пред крајот на годината, објави Билд.

Министерството за здравство планира да формира 60 специјални центри каде што ќе се вршат вакцинации. Според Билд, Министерството побарало од 16 сојузни држави да достават можни адреси на тие центри до 10 ноември.

Германскиот министер за здравство Јенс Шпан претходно изјави дека очекува вакцината против Ковид-19 да биде готова во првиот квартал од следната година. Тој додаде дека германски BioNTech е близу до добивање одобрение за својата вакцина.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

23.10.2020 - 10:58

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега