Без пополнет вакцинален картон нема упис во школо

Родителите на децата кои треба да се запишат во основните училишта до 31 август треба да достават потврда дека детето ги примило сите вакцини, бидејќи без неа нема упис во школо.

Државниот санитарен и здравствен инспекторат од септември ќе го проверува вакциналниот статут на сите ученици, не само на првачињата, пренесе МКД.МК.

Според податоците на Институтот за Јавно здравје во Македонија околу 8.000 деца немаат примено МРП вакцина.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

25.08.2019 - 11:25

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега