Бесни пламени јазици го голтаат атрактивниот Тасос

Над четири илјади хектари шума изгоре во пожар на грчкиот остров Тасос, пренесе ДПА.

Градоначалникот на островот Тасос денеска посочи дека седум авиони канадери  учествуваат во гасењето на пламенот.

Заради силниот ветар пожарот се уште не е совладан.

Чадот од огнот стигнал до неколку села во јужниот дел на островот.

најчитано сега