Беливук парите стекнати од криминал ги вложувал во фудбалери- пет од нив се во српската Суперлига

Вељко Беливук е во затвор скоро шест месеци и му се заканува доживотен затвор под сомнение дека извршил монструозни злосторства, но и денес, според анонимен соговорник кој е вклучен во истрагата, тој контролира најмалку пет фудбалери кои играат во Српска фудбалска Супер лига.

Имено, за време на истрагата, наводно, било утврдено дека Беливук вложил значителен дел од парите заработени со криминал во фудбал, односно во фудбалери за кои бил неофицијален менаџер. Цело време од апсењето на 4 февруари, тој наводно ги контролирал своите „фудбалски инвестиции“ преку своите луѓе, пишува Информер.

Во неколку наврати, Беливук, наводно, ги испраќал своите адвокати и други соработници во три фудбалски клуба, каде се распрашувале за „инвестициите на Вељко“.

- Само во текот на април, луѓето на Беливук неколку пати беа во еден од најголемите српски клубови, каде што тренерот и човек од управата детално ги информираа за формата на неговите играчи, колку, кога и како тренираа, кога играа и кога повторно ќе играат. Тие разговараа и за тоа дали има профитабилни понуди од странство за тие фудбалери -рекол  соговорникот од извештаите за истрагата.

Според соговорниците на списокот, Беливук ја води својата „фудбалска дејност“ преку добро познат адвокат - менаџер кој легално ја покрива својата „деловна активност“.

- Фудбалерите за кои зборуваме имаат потпишано договори за медијација со Беливук, односно со неговите луѓе. Во суштина, тој вложи пари во нив, и сега има право на 30-50 проценти од сите нивни идни трансфери. Иако Беливук беше уапсен и иако сега е сосема сигурно дека тој никогаш повеќе нема да биде ослободен, никому не му паѓа на памет да не ги почитува договорите претходно склучени со него - наведува изворот на списокот.

Весникот тврди дека имал увид во документацијата што ја докажува соработката помеѓу Беливук и одредени фудбалери и фудбалски клубови, а полицијата има конкретни докази за контакти и разговори на неговите соработници и адвокати со тренери. 

Следењето на овие контакти и утврдувањето на сите факти се од големо значење за истрагата за перење пари, која исто така е во тек, и каде е утврдено како Беливук и сите други ги инвестирале и легализирале парите стекнати со најтешки кривично дело - објаснува соговорникот на полицијата.

За потсетување, претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во своето последно интервју зборуваше за врските на Беливук и неговите луѓе со одредени фудбалери, тренери и службени лица.

- Ова е најмонструозната банда, тие секогаш имаа значителна политичка поддршка, но и поддршка во клубовите. Тие држат тренери и менаџери, им кажуваат како да даваат изјави, сето тоа ќе го видите. Ништо нема да криеме, никој не е над законот - рече Вучиќ. 

 

27.07.2021 - 17:51

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега